با حرکت تاریخی «چادرملو» آرزوی دیرینه اردکانی‌ها برآورده شد

به گزارش روابط‌عمومی مجتمع صنعتی «چادرملو»؛ ‎بعد از ظهر امروز (5 بهمن‌ماه 1399) با حضور وزیر میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، استاندار یزد، نماینده مردم شریف اردکان در مجلس شورای اسلامی به میزبانی فرمانداری شهرستان؛ طی مراسمی تفاهم‌نامه مرمت، بازسازی و احیای مجموعه تاریخی پردیسان به امضاء رسید.

«علی اصغر مونسان» وزیر میراث‌ فرهنگی در این آیین با اشاره به اهمیت حفاظت از میراث فرهنگی کشورمان که به واسط عمق تمدن‌سازی خود نقش مهمی در شکل گیری هویت بشر داشته است، گفت: خوشبختانه میراث فرهنگی در کنار صنعت گردشگری صاحب کارکردهای اقتصادی شده و از بخش‌های مهم فرهنگی در کشورمان است.

وی یزد را از استانهای ویژه تاریخی در کشور و اردکان را از شهرستانهای ویژه در استان یزد خواند و افزود: متاسفانه حجم ماموریت‌های وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از یک سو و تمدن بزرگ تاریخی کشورمان از سوی دیگر، هیچ کدام تناسبی با منابع محدود این حوزه در کشورمان ندارد که ناچاراً از مشارکت‌های مردمی و بخش خصوصی جهت مرمت و حفظ اماکن تاریخی بهره جسته‌ایم.

وی با نکو داشتن اقدام شرکت صنعتی معدنی چادرملو در مرمت مجموعه پردیسان اردکان، گفت: قطعاً این شرکت بزرگ صنعتی به جایگاه تعالی سازمانی دست یافته اینچنین با جدیت در راستای انجام مسئولیت‌های اجتماعی خود، مرمت یک مجموعه تاریخی را در صدر برنامه‌های خود قرار داده است.

مونسان ابراز امیدواری کرد که چادرملو بن این که یزد با اقدامات موثر مردم و مسئولان این استان در صدر گردشگری ایران و در کنار استانهایی مانند اصفهان و فارس قرار گرفته است، گفت: امروز  لوح شهر مقصد گردشگری را به شهردار یزد تقدیم کردیم و اردکان نیز دارای این ظرفیت است که با مشارکت مجموعه‌هایی مانند چادرملو ودر جهت رونق کسب و کار و اشتغال منطقه گام بردارد.

وی درخصوص تعامل و همکاری صندوق احیا و معاونت میراث فرهنگی وزارت جهت ارائه مشاوره‌های فنی و مرمتی قول مساعد داد و ابراز امیدواری کرد که مطالبات بالای گردشگری با همکاری و تعامل تمام بخشهای فعال در این حوزه مرتفع و شاهد اقدامات خوب و گسترده‌ای در بخش گردشگری باشیم.

«مهندس تقی‌زاده» مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت چادرملو نیز ضمن تشکر از حضور وزیر میراث فرهنگی در مراسم امضای تفاهم‌نامه گفت: شرکت چادرملو در ایفای  مسئولیت‌های اجتماعی خود، توجّهی جدی دارد و بر همین اساس در حوزه های مختلف فرهنگی و اجتماعی فعالانه مشارکت می نماید.

وی افزود:  ما خود را متعهد میدانیم در برابر راه اندازی هر واحد صنعتی یک اقدام مهم و اثر بخش هم در راستای توسعه اجتماعی و فرهنگی منطقه برداریم و امیدواریم با همکاری و همدلی که در مسئولان این استان و شهرستان اردکان وجود دارد این مهم محقق گردد.

«محمدرضا دشتی» نماینده مردم اردکان و رئیس فراکسیون گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی مجلس نیز در این نشست به جاذبه‌های تاریخی فراوان شهرستان اردکان و بافت‌های تاریخی در این شهر کویری اشاره و بیان کرد: میرات فرهنگی به ویژه بافت تاریخی اردکان ظرفیت ثبت در سطح جهانی را دارد.

«محمدعلی طالبی» استاندار یزد با تقدیر از باور مدیران چادرملو به مسئولیت اجتماعی این مجموعه در قبال مردم، این اقدام چادرملو را تجربه موفقی برای روی آوردن دیگر بخش‌های خصوصی استان به این حوزه خواند.

وی به تفاهم و تعامل مجموعه مدیران و فعالان شهرستان اردکان اشاره کرد و گفت: خوشبختانه شهرستان اردکان نیز همانند بسیاری از بخشهای دیگر استان از مسئولان محلی به ویژه نماینده پرتوانی برخوردار است که امروز در سمت ریاست فراکسیون گردشگری مجلس باعث افتخار استان است.

«هادی میرزایی» مدیر عامل صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی کشور نیز در این مراسم توضیحاتی در مورد این طرح ارائه کرد.

تاریخ انتشار: 1399/12/05