«چادرملو» به دنبال دست‌یابی به ۵ طرح دانش‌بنیان

به گزارش روابط‌عمومی مجتمع صنعتی «چادرملو»؛ شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با هدف ساخت و تأمین برخی تجهیزات و به‌روزرسانی فناوری‌های مدرن معدنی و صنعتی با تکیه‌بر توان داخلی، در سال گذشته اقدام به عقد تفاهم‌نامه همکاری با شرکت ماشین‌سازی اراک کرد و با تأسیس شرکت مدیریت توسعه فن‌آوری صنایع کانسار، فعالیّت عملی خود را برای محقق‌سازی این هدف آغاز کرد.

"مهندس داودآبادی" مدیرعامل شرکت مدیریت توسعه فن‌آوری صنایع کانسار در گفت‌وگویی با اشاره به اهداف این شرکت در بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نوین و ساخت ماشین‌آلات صنعتی و معدنی گفت: این شرکت به دنبال ایجاد تحول بزرگ درزمینهٔ دستیابی به فناوری‌های نوین در ساخت ماشین‌آلات داخلی با هدف افزایش بهره‌وری، کاهش مصرف انرژی و مهم‌تر از همه قطع وابستگی به خارج از کشور و تثبیت ارتباط میان تولیدکنندگان، صنعتگران و مراکز علمی است.

وی افزود: شرکت صنایع کانسار با پشتوانه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و شرکت ماشین‌سازی اراک تکیه‌بر نیروی انسانی متخصص و بهره‌مندی از فناوری‌های روز و مدیریت اصولی، در چالش‌برانگیزترین حوزه‌های اجرای پروژه‌های صنعتی و معدنی، با بومی‌سازی حساس‌ترین حوزه‌های دانش مربوط به تجهیزات صنایع معدنی و تولیدی مرتبط، در کنار مدیریت ساخت و استفاده از ظرفیت‌های داخلی و به‌طور خلاصه ساخت و تولید ماشین‌آلات و تجهیزات و توانمندسازی سازندگان داخلی را در دستور کار خود قرار داده است.

داودآبادی تصریح کرد: بر اساس اولویت‌های اصلی تبیین شده از سوی مدیرعامل چادرملو در سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین، ۵ طرح دانش‌بنیان شامل، طراحی و ساخت تجهیزات معدنکاری نوین IPCC - ساخت پنل‌های خورشیدی – ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات حفاری تا عمق ۲۵۰۰ متر- ساخت گلوله‌های آسیاب واحدهای فرآوری و ساخت واگن‌های باری لبه‌بلند در دستور کار قرار گرفت و تاکنون به نتایج قابل قبولی دست‌یافته‌ایم.

مدیرعامل کانسار همچنین با تأکید بر اهمیت داخلی‌سازی قطعات و تجهیزات پرکاربرد مورداستفاده در صنایع معدنی کشور با بهره‌مندی از ظرفیت فنی و مهندسی موجود در بستر دانشگاه‌ها، مؤسسات علمی-پژوهشی و شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی از یکسو و انتقال دانش ساخت تجهیزات و ماشین‌آلات با فناوری ساخت بالا از شرکت‌های پیشگام خارجی در چارچوب همکاری‌های مشترک گفت: رسالت دانش‌بنیان تعریف‌شده برای این شرکت گامی مهم در مسیر تعالی دانش خانواده بزرگ چادرملو و توسعه پایدار ایران اسلامی از طریق داخلی‌سازی تجهیزات و ماشین‌آلات پیشرفته صنایع معدنی است به‌نحوی‌که با توجه به شرایط تحریمی حاکم بر کشور ناشی از تروریسم اقتصادی ابرقدرت‌ها، تجهیزات و قطعات موردنیاز برای واحدهای در حال بهره‌برداری و پروژه‌های توسعه چادرملو با تکیه‌بر ظرفیت دانشی و زیرساخت‌های سازندگان داخلی در زمان مقرر و با جلوگیری از خروج ارز از کشور و بدون وابستگی به خارج تأمین می‌شوند.

وی مهم‌ترین چالش در مسیر افزایش اکتشاف ذخایر پنهان کشور و عدم امکان افزایش ظرفیت تولید فولاد مطابق با اهداف برنامه افق ۱۴۰۴ را عدم دسترسی به تکنولوژی‌های جدید اکتشاف عمیق دانست و افزود: بخش عمده اکتشافات فعلی معادن به دلیل استفاده از ماشین‌آلات حفاری قدیمی، به-صورت سطحی می‌باشند. ازاین‌رو، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با تأمین ۸ دستگاه ماشین‌آلات حفاری تا عمق ۲۵۰۰ گامی مهم برای اکتشافات گسترده در فلات مرکزی و به‌طورکلی در سراسر ایران برداشته است. بااین‌حال این تعداد ماشین به‌هیچ‌وجه پاسخگوی نیاز طرح‌های اکتشافی معادن نیست و کمبود چنین ماشین‌آلاتی با فناوری ساخت بالا، کشور را با یک چالش اساسی روبه‌رو خواهد کرد. ازاین‌رو مرحله طراحی و تولید ساخت ماشین حفاری عمیق در این شرکت آغازشده است.

تاریخ انتشار: 1401/03/29