مدیرعامل شرکت «چادرملو»:

در زمینهٔ اکتشافات معدنی بسیار عقب مانده‌ایم

مدیرعامل-شرکت-چادرملو

به گزارش روابط‌عمومی مجتمع صنعتی «چادرملو»؛ "مهندس تقی‌زاده" گفت: حوزه معدن کشور در زمینهٔ اکتشافات بسیار عقب مانده است و بروکراسی اداری، به‌روزنبودن دانش و نبود سخت‌افزارهای لازم باعث عقب‌ماندگی ایران در این حوزه شده است.

وی در اوّلین کنفرانس تخصصی تکنولوژی‌های پیشرفته فرآوری سنگ‌آهن استیل پرایس افزود: پیشنهاد مشخص ما این است که شرکت‌های بزرگ صنعتی و معدنی کشور کنسرسیوم بزرگی را تشکیل دهند تا بتوانند درزمینهٔ اکتشاف معادن در کشور کارهای بزرگی را انجام دهند.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو اظهار داشت: به‌روزبودن دانش درزمینهٔ اکتشافات معدنی و زمین‌شناسی، استفاده از سخت‌افزارهای جدید و تجهیزات مدرن می‌تواند توسعه معادن را در کشور بیش‌ازپیش تقویت کند.

وی تصریح کرد: تاکنون درزمینهٔ اکتشافات کار اساسی انجام نداده‌ایم؛ درحالی‌که در این بخش کارهای بزرگی داریم و حتی بررسی‌های ما نشان می‌دهد که فقط در یکی از معادن کشور بیش از ۲ میلیارد مترمکعب سنگ‌آهن ذخیره داریم.

"مهندس تقی‌زاده" گفت: استفاده از ماشین‌آلات مدل ۲۰۰۵ امسال در معادن جایگاه مناسبی ندارد. در کشور ما چون سوخت ارزان است؛ می‌توانیم از این ماشین‌آلات استفاده کنیم؛ درحالی‌که با استفاده از روش‌های جدید باید به‌تدریج ماشین‌آلات قدیمی نیز از معادن کشور حذف شود.

وی یادآور شد: باید با بهره‌مندی از روش‌های جدید در معادن بتوانیم هزینه‌های خود را ۶۰ تا ۷۰ درصد کاهش دهیم تا بتوانیم در عرصه‌های جهانی در این بخش رقابت کنیم.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو اظهار داشت: تولید فولاد در کشور و معادن نیازمند زیرساخت‌های زیادی است هرچند که تا حدودی مشکل آب حل‌وفصل شده است.

وی گفت: مشکل برق نیز با ساخت نیروگاه‌های برقی و انرژی‌های خورشیدی در حال حل‌وفصل است اما دولت باید درزمینهٔ تولید گاز و تأمین گاز موردنیاز صنایع فولادی و معادن اهتمام ویژه‌ای داشته باشد زیرا ما دومین منبع بزرگ گازی جهان را در اختیار داریم.

مدیرعامل شرکت چادرملو، اظهار داشت: باید از تولید شمش فولادی به‌سوی تولید فرآورده‌های کیفی و آلیاژی حرکت کنیم تا بتوانیم فروش هر تن فولاد را از ۶۰۰ به ۱۶۰۰ دلار افزایش دهیم و این می‌تواند درآمدهای زیادی را نصیب کشور کند.

"مهندس تقی‌زاده" با بیان این‌که حمل‌ونقل یکی از مسائل حوزه معادن کشور است؛ خواستار ایجاد یک اسکله بزرگ صادرات محصولات فولادی در بندرعباس شد و افزود: بدون شک با ایجاد این اسکله صادرات فولاد ایران به بازارهای جهانی بیش‌ازپیش تسهیل خواهد شد.

گفتنی است که اوّلین کنفرانس تخصصی تکنولوژی‌های پیشرفته فرآوری سنگ‌آهن استیل پرایس، هشتم اسفندماه سال‌جاری با حضور کارشناسان، مدیران صنایع فولادی، صنایع معدنی و معادن به میزبانی هتل پارسیان استقلال تهران برگزار شد.

تاریخ انتشار: 1400/12/08