تداوم عمل شرکت «چادرملو» به تعهدات اجتماعی| شروع عملیات اجرایی بازسازی و مرمّت مجموعه پردیسان

به گزارش روابط‌عمومی مجتمع صنعتی «چادرملو»؛ عملیات مرمّت و نگهداری مجموعه تاریخی و گردشگری پردیسان پس از ۱۴ سال وقفه با ورود شرکت معدنی و صنعتی چادرملو از تاریخ ۹ آذرماه سال ۱۴۰۰ آغاز و پروژه تحویل پیمانکار شد.

در مدت‌زمان دو ماهه پیش‌بینی‌شده برای طراحی، تغییر کاربری و بازبینی طرح پیشنهادی؛ مشکلات زیرساختی منطقه از جمله اُفت ولتاژ شدید برق و مخابرات (فیبر نوری) برای آغاز عملیات مرمت برطرف شده است. همچنین در این مدت دفع آفات بیولوژیکی (آفت موریانه) در خانه‌های چرخاب از سوی پایگاه میراث جهانی یزد با هزینه حدود ۴ میلیارد ریال اجرایی شده است.

در برخی از خانه‌های مرمت‌شده قبلی نظیر خانه‌های سنایی، ضیایی و انصاری، آسیب‌شناسی و مرمّت‌های اضطراری در حال انجام و آماده نصب تأسیسات شده است.

در بازه زمانی یادشده همچنین قنات‌های مجموعه چرخاب مورد بازدید کارشناسی قرار گرفته و با توجّه به حرکت فاضلاب و احتمال فرونشست با هماهنگی یگان حفاظت میراث‌فرهنگی دفع آن‌ها برای ایمن‌سازی پردیسان آغاز می‌شود.

در امور مقدماتی و پیش از آغاز مرمت مجموعه تاریخی و گردشگری پردیسان همچنین تحقیقات دانشگاهی در خصوص هتل-بوتیک‌های برتر ایران و اقوام ایرانی در قالب دو دفتر انجام شده است؛ علاوه بر این در این تحقیقات و آزمایش‌ها، ملات‌های ویژه‌ای یافت شده که کارشناسان در حال احیای آن‌ها برای استفاده در عملیات اصلی مرمّت هستند.

در کار تحقیقاتی دیگر، همچنین رسم معماران گذشته در استفاده از الیاف سنتی با هماهنگی آزمایشگاه‌های معتبر انجام شده تا در مقاوم‌سازی بناها از آن‌ها استفاده شود.

تاریخ انتشار: 1400/12/04