همزمان با برگزاری آیین آغاز عملیات 48 پروژه بزرگ صنعتی انجام شد؛

آغاز عملیات اجرایی 10 طرح توسعه «چادرملو»

همزمان-با-برگزاری-آیین-آغاز-عملیات-48-پروژه-بزرگ-صنعتی-انجام-شد؛

به گزارش روابط‌عمومی مجتمع صنعتی «چادرملو»؛ "مهندس تقی‌زاده" به‌عنوان یکی از مدیران گروه پیشرانان پیشرفت ایران و طی نخستین سخنرانی اعضای این گروه در این مراسم با اشاره به سیاست‌های راهبردی چادرملو در جهت خلق ثروت در این شرکت معدنی و صنعتی، از حُسن تدبیر و تلاش موفّق معاونت اول ریاست‌جمهوری و سایر اعضای دولت در پیشبرد طرح پیشرانان پیشرفت کشور تقدیر کرد و گفت: بی‌تردید شرکت های بزرگ در کشورهای در حال توسعه، موتور محرکه اقتصاد هستند و استراتژی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو نیز  ارتقاء ارزش شرکت و افزایش توان خلق سود پایدار برای سهامداران، با تامین خوراک پایدار برای سالهای آتی از طریق طرح های اکتشافی، افزایش ظرفیت تولید و استفاده حداکثری از خطوط موجود و تکمیل و توسعه زنجیره ارزش از طریق انجام پروژه های توسعه ای، افزایش اشتغال، کمک به توسعه زیر ساخت های اساسی استان و منطقه خصوصاً برطرف کردن معضل آب از طریق انتقال آب خلیج فارس به استان یزد و همچنین مشارکت و توسعه در صنایع پایین دستی فولاد در استان با مشارکت عمومی مردم می باشد. 

وی افزود: در حال حاضر شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با ارزش بازاری 164هزار میلیارد تومان  ششمین شرکت بزرگ بازار سرمایه کشور است که توانسته در سال 1399 با بهینه سازی خطوط تولید، شاهد رشد یازده (11) درصدی تولید و طی 9 ماهه سال جاری نیز با وجود قطعی برق و گاز نسبت به مدت مشابه شاهد رشد 4 درصدی تولید باشد، همچنین از نظر سودآوری نیز در سال 99 با رشد 270درصدی و طی 9 ماهه سال جاری با رشد 93 درصدی سود خالص مواجه بوده ایم.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی "چادرملو" گفت: این شرکت پس از انجام مطالعات فنّی، مالی و اقتصادی؛ 26 پروژه توسعه‌ای با حجم سرمایه‌گذاری بالغ بر 3 میلیارد و 700 میلیون یورو را تصویب نموده است که سهم مستقیم چادرملو 2 میلیارد و 500 میلیون یورو سرمایه گذاری می باشد که بیش از 50 درصد این پروژه ها در مرحله شروع عملیات اجرایی و برگزاری مناقصه است و مفتخریم امروز همزمان با ایام ا... دهه فجر شاهد آغاز عملیات اجرایی 10 پروژه با حجم سرمایه گذاری 1 میلیارد و 700 میلیون یورو باشیم. این پروژها شامل ، گندله سازی 5 میلیون تنی، کنسانتره 4 میلیون تنی بهاباد، بهره برداری از معدن(آریز)  D19، دو نیروگاه سیکل ترکیبی هر کدام به ظرفیت 546 مگاوات، کارخانه ذوب سرمد ابرکوه و کارخانه های تولید فرو آلیاژها و واحد بازیافت باطله می باشد.  

وی همچنین با اشاره به ذخایر غنی در کویر مرکزی و استان سیستان و بلوچستان پیشنهاد کرد کنسرسیومی متشکل از شرکت های بزرگ معدنی و فولادی جهت تامین هزینه های اکتشافی بدون در نظر گرفتن مالکیت پهنه ها تشکیل شود تا سریعاً نسبت به حل چالش کمبود مواد اولیه اقدام گردد و همچنین نسبت به اکتشاف سایر عناصر فلزی و غیر فلزی اقدام گردد.

"مهندس تقی‌زاده" افزود: شرکت چادرملو نسبت به خرید هشت دستگاه حفاری تا عمق 2700 متر اقدام نموده  که مشغول بکار هستند و یک دستگاه  از آن برای انجام مهندسی معکوس و داخلی سازی در اختیار یکی از شرکت های بزرگ ماشین سازی کشور قرار گرفته است.

وی ضمن تاکید بر اهمیت حفظ محیط زیست و متعهد بودن شرکت نسبت به الزامات زیست محیطی گفت: باتوجه به اینکه معضل آب در کشور خصوصاً در استانی، همچون یزد یکی از دغدغه های اساسی است که بخشی از آنرا چادرملو با انتقال آب خلیج فارس برطرف کرده است افزود: چادرملو این آمادگی را دارد در صورت واگذاری معدن و اقتصادی کردن طرح، نسبت به تامین کامل آب استان اقدام نماید. در واقع اعطای مشوق های دولتی منجر به اقتصادی شدن انجام پروژه های زیر ساختی کشور برای شرکت های بزرگ و مطرح خواهد شد که نتیجه آن بالفعل شدن منابع زیرزمینی، افزایش اشتغال محلی، جلوگیری از مهاجرت و انتقال جمعیت به حاشیه شهرها و افزایش تولید خواهد بود.

مدیر عامل چادرملو تصریح کرد چادرملو بر روی فنآوری های نوین در کنار بومی سازی و بهینه کردن فنآوری های در دسترس و رایج  از جمله تکنولوژی های جدید بهره برداری از معدن به روش IPCC یا پـروژه بهره بـرداری از معـادن کم عیار متمرکز شده است که  منجر به کاهش قابل ملاحظه مخارج بهره برداری از یک سو و افزایش بهره‌وری از سوی دیگر خواهد شد.

تاریخ انتشار: 1400/11/17