ضوابط وزارت نیرو بزرگترین مانع سرمایه‌گذاری در ساخت نیروگاه‌های برق است

به گزارش روابط‌عمومی مجتمع صنعتی «چادرملو»؛ "مهندس تقی‌زاده" مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در پنل سمینار تخصصی چالش برق در زنجیره فولاد، گفت: صنایع و بخش خصوصی به دلیل ضوابط و مقررات بازدارنده وزارت نیرو، انگیزه‌ای برای ساخت نیروگاه ندارند.

وی، افزود: چادرملو اقدام به ساخت نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی و نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی نموده است تا بتواند برق مورد نیاز خود را تأمین کند اما طبق همین ضوابط موجود، ما مکلفیم برق تولیدی خودمان را به دولت بدهیم و از آن طرف با دو برابر قیمت برق خریداری کنیم؛ از طرفی هرگاه کمبودی در عرضه برق در کشور پیش می‌آید باز هم صنایع فولادی باید تعطیل شوند.

مدیرعامل چادرملو با اشاره به سوء مدیریت‌ها در صنعت برق، اذعان کرد: همین الان ما قصد ساخت چند نیروگاه خورشیدی داریم ولی اجازه ساخت آن را نمی‌دهند مگر آنکه برای هر نیروگاه ۱۰ کیلو واتی، یک شرکت جدید ثبت کنیم.

مهندس تقی‌زاده در ادامه افزود: وزارت نیرو باید برای جلب نظر سرمایه‌گذاران بخش خصوصی جهت ساخت نیروگاه، مشوق‌هایی در نظر بگیرد در غیر این صورت کمبود فعلی برق در آینده بیش از این خواهد بود.

وی، گفت: در حال حاضر نیروگاه 500 مگاواتی در استان یزد وجود دارد که به دلیل اورهال نشدن خوابیده است و ما حاضریم هزینه سنگین اورهال نیروگاه را پرداخت کنیم اما حداقل انتظارمان این است؛ برق ما را قطع نکنند و اینگونه یک نیروگاه 500 مگاواتی به چرخه برق کشور برمی گردد.

مدیرعامل چادرملو همچنین یادآور شد: امسال بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار ضرر ناشی از قطع برق به شرکت چادرملو تحمیل شد و این در حالی است که برای اجرای طرح‌های توسعه خود و حتی ساخت نیروگاه‌های جدید نیازمند ارز هستیم و برای تامین ارز هم باید صادرات داشته باشیم که متاسفانه قطع تحمیلی برق در سال‌جاری این فرآیند را به شدت مختل کرده است.

وی تصریح کرد: توسعه با سخنرانی و شعار اتفاق نمی‌افتد بلکه نیازمند برنامه‌ریزی منطقی و برداشتن موانع توسعه که مورد تاکید مقام معظم رهبری است محقق می‌شود و امیدواریم در دولت جدید شاهد این تحول باشیم.

تاریخ انتشار: 1400/06/14