توافق با «چادرملو» برای احداث ۱۰۰۰ مگاوات برق

به گزارش روابط‌عمومی مجتمع صنعتی «چادرملو»؛ وجیه الله جعفری در نشست با محمد علی طالبی استاندار یزد و محمد صالح جوکار نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: حدود ۳۰ محدوده معدنی در این منطقه شناسایی شده که با موانعی همچون زیست‌محیطی مواجه است.

وی با اشاره به اینکه یزد جزء استان‌هایی است که ظرفیت بالایی در حوزه معادن دارد، افزود: باید با همکاری نهادها، این موانع رفع شوند و شرکت های بزرگ، محدوده های مذکور را در اختیار بگیرند و پس از قطعی شدن ذخایر، طرح های توسعه تعریف شوند. جعفری در عین حال تاکید کرد: از نظر تامین مواد اولیه برای توسعه طرح های معدنی در این استان، مشکلی نداریم.

◾️نبود مشکل زیرساختی در یزد

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه از حدود ۹۰ میلیارد متر مکعب آب مصرفی کشور، کمتر از ۵ میلیارد متر مکعب در بخش صنعت مصرف می شود، گفت: بخش معدن و صنایع معدنی نیز کمتر از ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب مصرف می کند. وی در ادامه اظهار داشت: با خطوط انتقال آب ایجاد شده، صنایع فعلی و طرح های جدید از جمله استان یزد، مشکلی از نظر آب نخواهند داشت.

وی افزود: از نظر برق نیز به تازگی با وزارت نیرو برای احداث ۱۰ هزار و ۵۰۰ مگاوات تفاهم نامه امضا شد. از این میزان، برای احداث یک هزار مگاوات با شرکت چادرملو توافق کردیم که مجوز احداث آن صادر شده است. از سوی دیگر پیشنهاد برق رسانی به منطقه مروست، در حال بررسی در ایمیدرو است که در صورت تایید، از این طرح حمایت می‌کنیم.

◾️ظرفیت های معدنی را در اختیار ایمیدرو قرار می دهیم

محمدصالح جوکار، نماینده یزد در این نشست بیان داشت: استان یزد از ظرفیت های معدنی بالایی برخوردار است. تلاش می کنیم ظرفیت های موجود با کمک بخش خصوصی و ایمیدرو، بیش از پیش فعال شود.

وی ادامه داد: این استان مازاد تولید برق و آب دارد و دارای گاز است و درنتیجه، می تواند زمینه احداث صنایع مورد نیاز را فراهم کند.

◾️اقدامات کنونی چادرملو در استان یزد

"مهندس تقی‌زاده" نیز با اشاره به برنامه این شرکت برای احداث کارخانه تولید ورق گفت: طبق پیش بینی، از اول دی امسال، عملیات اجرایی این طرح (در ۲ فاز مجموع ۳ میلیون تن) آغاز می شود.

وی افزود: برای انتخاب پیمانکار احداث نیروگاه ۵۰۰ مگاوات به صورت بی او تی در شهرستان بهاباد، فراخوان داده ایم.

مدیرعامل و عضو هیأت مدیره شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با بیان اقدامات انجام شده در حوزه اکتشاف اظهار داشت: تاکنون ۳۰۰ کیلومتر مربع اکتشاف هوایی انجام داده ایم. در منطقه معدنی ABC۱۹ نیز اکتشاف کرده ایم. با اکتشافات صورت گرفته در منطقه D۱۹ احتمال افزایش ذخایر وجود دارد. در سایر معادن نیز آماده همکاری برای اکتشاف هستیم.

مهندس تقی زاده اذعان کرد: در صورت دستیابی به ذخیره ۵۰-۶۰ میلیون تنی سنگ آهن، طرح احداث واحد ۲ میلیون تنی اسلب در این منطقه عملیاتی خواهد شد.

تاریخ انتشار: 1400/05/07